Megdöbbentő cikket olvastam az indexen. A cikkben két Rubik játék került bemutatásra, melyből az egyiket a gagyi kategóriába soroltak, míg a másikban mintha logikai hiba lenne. Ráadásul ennyire nyilvánvaló...
2012. december 30., vasárnap
2012. november 18., vasárnap
Leteszteltük - Száguldó robotok
Játék neve: Száguldó robotok
Típus: Logikai
Játékosok száma: 1-10 (de gyakorlatilag végtelen)
Ajánlott korosztály: 10
Internetes ár: 5.000 Ft (Forrás: http://www.argep.hu/trend/SZAG/Szaguldo-robotok.html)
Bevezetés
A Száguldó robotok egy igen egyszerű szabályokra épülő játék, ennek ellenére teljesen lenyűgözött. Többször szoktam idézni Krisz barátomat, aki szerint a társasjátékok azért nem képesek felülkerekedni az internetes játékokon, mert nincs meg a dinamikusan változó játéktér lehetősége. Nos a Száguldó robotok erre tökéletesen rácáfol, ugyanis a folyamatosan változó körülmények miatt gyakorlatilag iszonyatosan kicsi az esélye annak, hogy kétszer ugyan azzal a problémával kerülünk szembe. De nézzük előbb a szabályokat!
Leírás
A játék menetének leírásában segítségemre lesz egy videó, de akinek nincs kedve, vagy ideje végignézni, annak röviden összefoglalom: A pályán 5 féle színű robot helyezkedik el. Valamelyik játékos kihúz egy korongot, azt mindenki által jó látható helyre (hivatalos szabály szerint a pálya közepére) teszi. A cél, hogy a korongon látható ábrát megkeressük a játéktéren, és az azonos színű robotot minél kevesebb lépésből bejuttassuk. A robotok mozgásának szabálya a következő: Elindítjuk egy irányba, és ütközésig (falig) haladunk vele. Ez 1 lépés. Innen irányt válthatunk, és megint ütközésig haladunk (ez is 1 lépés). Addig kell a folyamatot ismételni, amíg a robot célba nem ér. És hogy mi ebben a kihívás? Nos a kezdő korong kihúzását követően - ami tehát az aktív robotot és a célt is meghatározza - nem nyúlhatok semmihez, hanem fejben kell megkeressem az útvonalat. Ha megvan, bemondom a számot (azt, hogy mennyi lépésből tudom célba juttatni a robotot) és elindítom a homokórát. Kb. 1 perc alatt lepereg az idő, és csak ez idő alatt lehet rövidebb (kevesebb lépésből megtehető) útvonalat bemondani. Természetesen a legkevesebb lépés megoldását a bemondónak az idő leteltével be is kell mutatnia. Bizonyítson a kis szemét, ha már ilyen okos volt!
Elsőre talán egyszerűnek tűnik, van egy kis csavar a dologban... Ugyan megadták, hogy melyik robottal kell a célba jutni, de a többi robot ugyanúgy mozgatható (persze azok mozgatása is lépésnek számít). Így a többi bábut olyan helyre tudom állítani, ahol ütköző falnak használhatom, ez által rövidebb utat alakíthatok ki. És ha ez még nem lenne elég, a játéktér 4 elemre van felszabdalva, melynek mindkét oldalán van egy "falkombináció", így összesen 2x4x3x2= 48 féle pályát lehet kialakítani alapból. A robotok elhelyezkedése a játék megkezdésekor véletlenszerű, akárcsak a korongok kihúzása. Ha a legkevesebb lépést bemondó játékos célba juttatta a robotot, akkor ott kell hagyni a bábut, a megszerzett korongot elrakni, és jöhet az újabb feladat. Mindez pedig azt jelenti, hogy nagyjából végtelen (de legalábbis ahhoz erősen konvergáló) számú játékmenet van. A végén az nyer, aki a legtöbb korongot birtokolja!
Vélemény - Ajánlás
A játékot én bármilyen korosztálynak ajánlani tudom, amely a szabályokat meg tudja érteni. Bár logikai a feladat, mégis inkább a memória és a térlátás dominál, illetve a gyorsaság. A végtelen problémalehetőség önmagáért beszél és a szabályok egyszerűsége is, ráadásul nincs olyan, hogy én jövök. Bárki bármikor jöhet, csak alacsonyabb számot kell mondania, mint a többiek. Az összes korong végigjátszása kb. 30 percet vesz igénybe, ami azt jelenti, hogy nem is kell túl sok szabadidő egy izgalmas meccshez. Ha igazán őszinte és tömör akarok lenni: Zseniális, lenyűgöző, odavagyok érte! Vegyétek meg Karácsonyra és kérlek... könyörgök, hogy hívjatok meg játszani!
Értékelés
Kihívás - 9 pont
Megunhatatlan - 8 pont
Érdekesség - 8 pont
Egyszerűség - 10 pont
Dizájn - 7 pont
Pénztárcabarát - 8 pont
Összpontszám - 50 pont
Átlag - 8,33 pont a 10-ből.
2012. november 15., csütörtök
Magyar termékek előnyben
2012. október 31., szerda
Magyar játék siker.
Már nem tudom melyik hírportálon olvastam a dizájnos és egyben kedvesen fura hangulatú, kivitelű játékokat tervező alkotópárosról. Az hírlik felőlük, hogy elég sikeresek. Így hát érdemesnek tartom megemlíteni, mit is tudnak ők összehozni a kis manufaktúrájukban. Középen a "Hol kapható" menüpont alatt ott lapul a sikeresség bizonyítéka, hogy világon merre vannak viszonteladóik. Feltűnően megeresztették a lábukat Lengyelországban. Mesés a honlapjuk.
2012. október 26., péntek
2012. október 24., szerda
Köz vélemény
2012. október 19., péntek
2012. október 12., péntek
2012. október 8., hétfő
Társasjátékok.
Egyesek egy játékban, vagy sportban élik ki szenvedélyeiket, gyűjtenek eredményeket, sikereket, vagy csak tapasztalatot, mások meg társasjáték(gyűjtő) szenvedélyüknek élnek.
Ilyen csapat a következő két srácból és egy lyányból álló, kecskeméti trió a ketaklub (Kecskeméti Társasjáték Klub.)
2012. október 7., vasárnap
A zöld emberek jogosan érvelnek a csomagolás feleslegességéről, de számos esetben tárolni kell valahol, valamiben, terményeinket, termékeinket, hogy más is használhassa őket. Ne essenek szét, avagy egyben maradjanak.
A játék is egy ilyen termék, amely talán ízletesebb is lesz egy kreatív csomagolástól!
Hasznos olvasnivaló a csomagolásokról Csomag Olgától
Persze az a jó csomagolás, ami újrahasznosítható.
2012. október 6., szombat
Quixo
Hiába, az amőba játék képlékeny, na.
Ilyen forma a Quixo
Számomra érdekesség a "jelnyelvi" (kézzel mutogatós) használati utasítás, ami természetesen nemzetközi :)
2012. október 5., péntek
A mérges madarak mindent lerombolnak!
2012. szeptember 28., péntek
2012. szeptember 23., vasárnap
Okostojás, avagy ellopták a játékötletemet
Ellopták a játékötletemet! Persze ez egy kicsit durva megfogalmazás, sőt mondhatni nem állja meg a helyét, de mégis ezt kell írjam, mert kicsit hasonlít ahhoz, amit érzek. Egyik szemem sír, a másik nevet. Sírok, mert kb. fél évvel ezelőtt kitaláltam egy játékot, ami 3 dimenzióssá tette volna a labirintusfeladványt, de most rá kellett jönnöm, hogy már előttem kitalálták. Ugyanakkor örülök is, hiszen ez azt jelenti, hogy nincsenek rossz ötleteim, talán egyszer olyat is sikerül felfedezni, amit korábban más még nem talált fel. :)
Zagyvai András építész idén a Nob Yoshigahara játéktervező verseny nagydíját nyerte el ezzel a remekművel, amire egyszerűen nem tudok mást mondani, csak azt, hogy zseniális! A hg.hu-n akadtam rá a gyöngyszemre, és mivel még élőben kipróbálni nem tudtam, ezért a pontos játékleírást inkább a cikkből idézem: "A Smartegg gyakorlatilag egy olyan egy vagy többrétegű, háromdimenziós labirintus, melyben egy pálcát kell átjuttatni az járatokkal áttört testen. A pálca két végén egy-egy gömb van, amely megakadályozza, hogy akárhol kivehessük: csak a bejutás és a kijutás helyén van elegendő hely a pálca fejének. Úgy kell áthaladnunk ezen a belső labirintuson, hogy közben nem látunk bele a testbe; az útvonalat a fejünkben tervezzük meg, a belső fészkeket a pálcával tapogatjuk ki, így akár csukott szemmel is játszhatunk.
Zagyvai András építész idén a Nob Yoshigahara játéktervező verseny nagydíját nyerte el ezzel a remekművel, amire egyszerűen nem tudok mást mondani, csak azt, hogy zseniális! A hg.hu-n akadtam rá a gyöngyszemre, és mivel még élőben kipróbálni nem tudtam, ezért a pontos játékleírást inkább a cikkből idézem: "A Smartegg gyakorlatilag egy olyan egy vagy többrétegű, háromdimenziós labirintus, melyben egy pálcát kell átjuttatni az járatokkal áttört testen. A pálca két végén egy-egy gömb van, amely megakadályozza, hogy akárhol kivehessük: csak a bejutás és a kijutás helyén van elegendő hely a pálca fejének. Úgy kell áthaladnunk ezen a belső labirintuson, hogy közben nem látunk bele a testbe; az útvonalat a fejünkben tervezzük meg, a belső fészkeket a pálcával tapogatjuk ki, így akár csukott szemmel is játszhatunk.
2012. szeptember 21., péntek
2012. szeptember 14., péntek
2012. szeptember 9., vasárnap
Sikertelen projekt
Szerintem a kudarcok ugyanolyan fontosak a fejlődéshez, mint a sikerek. Hát én is most egy ilyenben vagyok. Nem bánkódom, mert a nagyobb esély erre volt, de kicsit többet vártam. A Bárka játékot kb. 3 hónapja tettem fel a kezdheted.hu-ra abban bízva, hogy a projekt támogatással megvalósulhat. Ezúton szeretném megköszönni azoknak, akik felajánlottak némi összeget a cél érdekében, nagyon örültem neki! Természetesen a közösségi projektfinanszírozásnak itt még nincs vége, tovább próbálkozom, de mostantól egy megfontoltabb stratégiával. Például nem fogok egyszerre kettő ilyen projektet futtatni, mert marhaság. Megosztom az emberek figyelmét teljesen feleslegesen. A másik, hogy jobban átgondolom az összeget, és inkább nagyobb önerőt vállalok a siker érdekében. A harmadik pedig, hogy valószínűleg nem ez a projekt lesz az, amelyiket elindítom, ugyanis van egy sokkal jobb ötletem... ;-)
Munkalehetőség
Sziasztok!
Szeretnénk egy játékot fejleszteni honlapra, illetve facebookra, viszont sajnos nincs programozói képességünk, nem értünk az ilyesmihez. Ha érdekel egy ilyen jellegű fejlesztés, mint megbízás, akkor jelentkezz. A játék koncepciója megvan, illetve a gazdasági megtérülése is kecsegtetőnek tűnik, viszont a megvalósításban elakadtunk.
Ha érdekel a feladat, írj nekünk, vagy ha ismersz olyan embert, akit érdekelnek, küldd el neki ezt a bejegyzést. Bármilyen anyagi vonzatú megoldás szóba jöhet, tehát ha fix összegért vállalnád a kivitelezést, az is, ha inkább részesedésért, az is.
Jelentkezni lehet itt hozzászólással, vagy e-mailben a bohl.attila@gmail.com címen.
2012. szeptember 8., szombat
2012. szeptember 5., szerda
Új partner csatlakozott - Dönci
Új partnerünk Dönci, a saját készítésű játékok blogja, aki egy kis bemutatkozót is küldött magáról:
Dönci
Blogomon kisgyermekes édesanyaként bemutatom saját készítésű játékainkat, ajándékainkat. A játékok saját készítése a szülőnek, és a játékot megkapó,
használó csemetének is nagy öröm, tapasztalatom szerint a vásárolt játékoknál hosszabb ideig, szívesebben játszanak vele a gyerkőcök. Hiszek a
készítés során belekerülő többletenergia erejében, és abban, hogy különösebb kézügyesség nélkül is, egyszerűen is sok minden elkészíthető az
apróságoknak. Szeretném azokat a szülőket is ösztönözni, akik nem érzik különösebben ügyesnek magukat, játékot mindenki tud készíteni a
gyermekének. Az első darab fogadtatása után valószínűleg abba sem tudja majd hagyni...
Dönci
Blogomon kisgyermekes édesanyaként bemutatom saját készítésű játékainkat, ajándékainkat. A játékok saját készítése a szülőnek, és a játékot megkapó,
használó csemetének is nagy öröm, tapasztalatom szerint a vásárolt játékoknál hosszabb ideig, szívesebben játszanak vele a gyerkőcök. Hiszek a
készítés során belekerülő többletenergia erejében, és abban, hogy különösebb kézügyesség nélkül is, egyszerűen is sok minden elkészíthető az
apróságoknak. Szeretném azokat a szülőket is ösztönözni, akik nem érzik különösebben ügyesnek magukat, játékot mindenki tud készíteni a
gyermekének. Az első darab fogadtatása után valószínűleg abba sem tudja majd hagyni...
2012. augusztus 23., csütörtök
Pályázat szélenergiával hajtott játékok tervezésére, készítésére
A Tudományos Játékok pályázatot írt ki szélenergiával hajtott játékok tervezésére, készítésére. Íme a kiírás:
"Feladat
1. Tölts fel egy képet a Tudományos Játékok facebook oldalára az általad tervezett, szélenergiával működő játékról, amit újrahasznosított anyagokból készítettél. Írd mellé a készítők nevét, a játék nevét és egy-két mondatot a játék működéséről.
"Feladat
1. Tölts fel egy képet a Tudományos Játékok facebook oldalára az általad tervezett, szélenergiával működő játékról, amit újrahasznosított anyagokból készítettél. Írd mellé a készítők nevét, a játék nevét és egy-két mondatot a játék működéséről.
Taktika - ingyen letölthető!
Végre egy focival foglalkozó társasjáték!
Taktika (Forrás: Hosaka)
A világ legnépszerűbb játéka a labdarúgás. A játék eredményességében – a labdarúgók ügyességén kívül – döntő tényező az alkalmazott taktika.
Ez a kétszemélyes társasjáték a labdarúgás stratégiáján alapuló, a maga nemében egyedülálló logikai játék, mely kifejezi a varázslatos játék – a labdarúgás – „csapat” jellegét és dinamikáját.
A játékosoktól elmélyedést követel és fejleszti a kombinatív gondolkodást. Játékunkat ajánljuk minden logikus gondolkodást kedvelőnek, de különösen a labdarúgást, mint sportágat szeretőknek.
Letöltés
Taktika (Forrás: Hosaka)
A világ legnépszerűbb játéka a labdarúgás. A játék eredményességében – a labdarúgók ügyességén kívül – döntő tényező az alkalmazott taktika.
Ez a kétszemélyes társasjáték a labdarúgás stratégiáján alapuló, a maga nemében egyedülálló logikai játék, mely kifejezi a varázslatos játék – a labdarúgás – „csapat” jellegét és dinamikáját.
A játékosoktól elmélyedést követel és fejleszti a kombinatív gondolkodást. Játékunkat ajánljuk minden logikus gondolkodást kedvelőnek, de különösen a labdarúgást, mint sportágat szeretőknek.
Letöltés
2012. augusztus 19., vasárnap
Végvári viadalok - ingyen letölthető!
Végvári viadalok (A játékot tervezte: H. Royko Tamás, a játékot szerkesztette: dr. Zimonyi Ferencné)
Habsburg Miksa magyar király és II. Szelim török szultán által l568-ban Drinápolyban kötött béke elismerte, hogy a két fél nem bír egymással. Az országot felosztották és igyekeztek minél hosszabb időre az egyezséget fenntartani. A törökök csak 25 év múlva próbáltak az 1593-1606-os háborúban új, előnyösebb helyzetet elérni. A magyarok eddigre elvesztették Egert és Kanizsát, a törökök Füleket és Lippát. Ezek a véres háborúk megmutatták, hogy a török birodalom korábbi gyors terjeszkedése elérte tetőpontját. Az ország felszabadításáig még több, mint száz év telt el (pozsareváci béke: 1718), de a törökök már nem tudtak tartós eredményeket elérni.
Letöltés
2012. augusztus 16., csütörtök
Leteszteltük - Tantrix
Játék neve: Tantrix
Típus: Logikai
Játékosok száma: 1-4
Ajánlott korosztály: 0-100
Internetes ár: (Forrás: 6.800 Ft)
Bevezetés
Vannak olyan játékok, amelyek közel állnak a szívemhez, de a tantrix ezek közül is kiemelt helyet tölt be. Ennek oka, hogy kb. 6 éven keresztül űztem versenyszerűen, így elég jól ismerem mind a játékot, mind a velük játszó embereket. Egyetlen készlettel több tucat egyszemélyes feladványt kell megoldanunk, ráadásul a feladványok között is többféle van, így egyáltalán nem unalmas. Ugyanakkor 2-3-4 játékos számára is kiváló szórakozást nyújt, egymás ellen is versenyezhetünk. Nagyon sokoldalú játék, megfelelő dizájnnal, ötletes kihvásokkal.
A játék minőségét jelzik az eddigi elismerései is: 2003-ban megkapta a Magyar Játékpedagógiai és Játéktári Egyesület minősítése alapján "AZ ÉV JÁTÉKA 2003" minősítést, majd ugyanebben az évben a "pedagógustársadalom" egyik díját is megnyerte, a Hundidac 2003, VI. Taneszközminősítő Díjversenyen a Tantrix játékcsaládot "HUNDIDAC 2003 EZÜST-DÍJ" elismerésben részesítették. Számos nemzetközi díjat is nyert már, Angliában például a 'The Independent' újság az "50 legjobb játék" második legjobbjának választotta a Tantrixot, valamint a 10 legjobb családi játékok közé is beválogatták. Ausztráliában a Tantrix Felfedező (2000) és a Tantrix Match (2010) is megnyerte a legjobb kirakónak járó díjat. További elismerések:
2012. augusztus 12., vasárnap
Ízelítő a pályázati projekttervről - Aratás (?)
Már említettem, hogy a Bakonysárkányért Alapítvány játéktervezési pályázatán én is indulni fogok. Sokáig szenvedtem, mire eszembe jutott valami, de végre megvan! Jót tett a nyaralás is, volt időm pihenni, gondolkodni, tervezgetni. Ma reggel pedig - immáron itthon - nekiálltam a papírra vetésnek, mert a jövő héten be kell fejezni a művet, ha még időben postára akarom adni. A mellékelt kép egy munkaközi példány a játéktábláról. A színek már véglegesen a helyükre kerültek, de a pöttyök száma még változik (az egyes négyzeteken belül max. 1-6 db lesz), és a rácsozást is markánsabbra tervezem. Van bárkinek ötlete, hogy mi lesz ennek a lényege? :-) Sőt, tudjátok mit? Versenyt hirdetek! Aki a legközelebb jár majd a játék szabályaihoz, annak készítek egy példányt, amit személyesen, vagy postán eljuttatok hozzá! Sajnos több információt nem árulhatok el a tervekről, de kérdezni nyugodtan lehet! Néhány rávezető kérdést én is felteszek: vajon miért vannak rajta színek? Miért csak 1-6 számú pötty lesz majd rajta? A megoldásra tett ötleteket akár a blogon, akár a facebookon leadhatjátok! A játékban való részvétel feltétele a bejegyzés lájkolása! :) Határidő: 2012. augusztus 27.
Sokkal nagyobb reményeket fűzök hozzá, mint a tavalyi pályaművemhez, a Pentaxához. Az ihletet egyébként a nagypapám egyik játéka adta, ami a saját társasaim között hevert. Anno továbbfejlesztett egy egyszemélyes logikai feladatot, és több pályát alkotott hozzá, amiket aztán szétosztott az unokák között. No én fogtam ezt a játékot, kicseréltem néhány szabályt, megszíneztem, és kész is az Aratás! (Ez még csak a tervezett neve, ha felébred a feleségem, majd még ötletelünk vele, mert ezen a téren sokkal kreatívabb!)
A játéktervezési pályázat eredményhirdetése után a játéktábla felkerül majd a blogra, ingyenesen letölthető lesz bárki számára, csak egy kis pötyit kell majd hozzá venni. Ooopsz, megint elárultam egy kis infót... :) Várom a megfejtéseket!
Sokkal nagyobb reményeket fűzök hozzá, mint a tavalyi pályaművemhez, a Pentaxához. Az ihletet egyébként a nagypapám egyik játéka adta, ami a saját társasaim között hevert. Anno továbbfejlesztett egy egyszemélyes logikai feladatot, és több pályát alkotott hozzá, amiket aztán szétosztott az unokák között. No én fogtam ezt a játékot, kicseréltem néhány szabályt, megszíneztem, és kész is az Aratás! (Ez még csak a tervezett neve, ha felébred a feleségem, majd még ötletelünk vele, mert ezen a téren sokkal kreatívabb!)
A játéktervezési pályázat eredményhirdetése után a játéktábla felkerül majd a blogra, ingyenesen letölthető lesz bárki számára, csak egy kis pötyit kell majd hozzá venni. Ooopsz, megint elárultam egy kis infót... :) Várom a megfejtéseket!
2012. augusztus 5., vasárnap
Quo Vadis? - ingyen letölthető!
Quo Vadis? (Reiner Knizia játéka, Magyar fordítás - Hosaka)
Térj vissza a dicsőséges Rómába és járj a birodalom elitjének nyomdokaiban. A Quo Vadis-ban a gazdag római patrícius családok egyikének tagjaként részt vehetsz azokban a hatalmi harcokban, melyek Róma, és az egész világ sorsát befolyásolták. A győzelemhez ügyesen kell lavíroznod a birodalom ármánnyal teli politikai színpadán, végül felvételt kell nyerj a Szenátus tagjai közé.
A Quo Vadis játék-táblája a korabeli Róma politikai térképét jelképezi; láthatóak rajta azok a csoportosulások, melyek között navigálva a játékos eljuthat a Szenátusba. A táblán megtalálhatóak egytagú, háromtagú és öttagú bizottságok, melyeknek tagjait majd a játékosok bábui adják. Minden játékos a politikai ranglétra legaljáról indul, majd a táblán felfelé haladva a bizottságokon keresztül igyekszik eljutni a Szenátusba.
Az ókori Rómában a babérkoszorú jelképezte a dicsőséget, így a játékosoknak a játék folyamán minél több babérkoszorút kell összegyűjteniük. A sikernek csak egy kicsiny akadálya van: ha egy játékos el akar hagyni egy többtagú bizottságot, ahhoz a többi bizottsági tag beleegyezése szükséges. A „feljebbjutáshoz” a játékosoknak össze kell dolgozniuk, „szövetségeket” kell alakítaniuk, ígéreteket kell tenniük a többi patrícius felé. Persze ezeket az ígéreteket nem kell feltétlenül betartani… A siker másik kulcsa a Caesar által gyakorolt kegy.
Akárhogyan is próbálsz szerencsét a politikai életben, mindig emlékezz arra, hogy csak öt embernek van helye a Szenátusban!
Letöltés
2012. augusztus 3., péntek
Újabb pályázat!!!
Újabb pályázati lehetőség ezúttal óvodák, iskolák, bölcsődék, családi napközik, civil szervezetek, társadalmi szervezetek, önkormányzatok, művelődési házak és központok, közhasznú tevékenységet végző cégek részére. A Magor Magyarjai Hagyományőrző Kulturális Közhasznú Egyesület hagyományőrző rendezvények támogatását tűzte ki célul, melyhez játékokat biztosít.
Játéktanoda Kft. - fotópályázat
A Játéktanoda Kft. fotópályázatot hirdetett kisgyermekes szülők és nagyszülők, nagynénik és nagybácsik, egyszóval olyan felnőttek számára, akik képesek rácsodálkozni a körülöttük felcseperedő gyerekek játékos pillanataira. Olyan fotókat várnak, melyen a gyerekek játszanak – ám nem játékboltban vásárolható termékekkel, hanem játékként használt bármilyen hétköznapi tárggyal. A képeket képgalériában és a Facebook-on teszik közzé.
A fotókat 2012. július 10-től 2012. augusztus 31-ig várják, melyek közül a nyertes pályázatokat a Játéktanoda munkatársai választják ki. Eredményhirdetés: 2012. szeptember 10.
Nyeremények:
1. díj: Válassz játékot a Játéktanodától 15.000.- Ft értékben
2. díj: Válassz játékot a Játéktanodától 10.000.- Ft értékben
3. díj: Válassz játékot a Játéktanodától 5.000.- Ft értékben
A részletekért kattints a képre!
A fotókat 2012. július 10-től 2012. augusztus 31-ig várják, melyek közül a nyertes pályázatokat a Játéktanoda munkatársai választják ki. Eredményhirdetés: 2012. szeptember 10.
Nyeremények:
1. díj: Válassz játékot a Játéktanodától 15.000.- Ft értékben
2. díj: Válassz játékot a Játéktanodától 10.000.- Ft értékben
3. díj: Válassz játékot a Játéktanodától 5.000.- Ft értékben
A részletekért kattints a képre!
Lejár a határidő!
2012. augusztus 27. Ez a Bakonysárkányért Alapítvány által meghirdetett játéktervezési pályázat beadási határideje. Bíztatok mindenkit, hogy adja le ötletét, mert lassan a regisztráció határideje is lejár. (augusztus 15.)
Bevallom mostanáig küszködtem a saját játéktervemmel, mert nem igazán akart összeállni. Szóljon a 6-os számról, legyen egyszemélyes, logikai, érdekes, új... De a jó öreg agy szerencsére magától is jár, ha akarom, ha nem. Eddig a legtöbb ötletem és megoldásom félálomban született, most sincs ez másképpen. (Persze azért jobb lett volna, ha nem éjjel fél 2-kor ébredek erre, de most már mindegy.) Szóval 2 ötlet a tarsolyban, ami végre vállalható is, és 1 hét nyaralás előttünk, ami azt jelenti, hogy marad 2 hetem a megvalósításra + beküldésre. Hát nem túl sok idő, de volt már ilyen! ;-)
Bevallom mostanáig küszködtem a saját játéktervemmel, mert nem igazán akart összeállni. Szóljon a 6-os számról, legyen egyszemélyes, logikai, érdekes, új... De a jó öreg agy szerencsére magától is jár, ha akarom, ha nem. Eddig a legtöbb ötletem és megoldásom félálomban született, most sincs ez másképpen. (Persze azért jobb lett volna, ha nem éjjel fél 2-kor ébredek erre, de most már mindegy.) Szóval 2 ötlet a tarsolyban, ami végre vállalható is, és 1 hét nyaralás előttünk, ami azt jelenti, hogy marad 2 hetem a megvalósításra + beküldésre. Hát nem túl sok idő, de volt már ilyen! ;-)
2012. augusztus 2., csütörtök
Harc Európáért - ingyen letölthető!
Háborús, taktikai, izgalmas... szerintem...
Harc Európáért (A játékot tervezte és tesztelte: Vincze István és a Pancserek)
1939. szeptember 1-én Németország megtámadta Lengyelországot és ezzel kezdetét vette a II. Világháború. Ez a háború jelentős mértékben különbözött minden korábbitól: a harcokban résztvevők hatalmas számában, a hadműveletek gyorsaságában és kiterjedtségében, a páncélosok és repülőgépek soha nem látott mennyiségű alkalmazásában és a gazdasági erőforrások óriási mértékű igénybevételében. Játékunk a háború stratégiai szimulációja, amelyben jelentős szerepet kapnak a gazdasági döntések mellett a taktikai megfontolások is. A játékot 2-5 játékos játszhatja, akik a Tengelyhatalmaknak (Németország, Olaszország) és a Szövetségeseknek (Anglia, Franciaország, Szovjetunió és az USA) felelnek meg. Lejátszható a teljes európai és észak-afrikai hadjárat, illetve mint rövidebb játékok a háború egyes jelentős eseményei (a Sarlóvágás-hadművelet, a Barbarossa-terv, a Bagratyion és Overlord hadműveletek). A játék nem merev, a játékosoknak alkalmuk van a háború során meg nem történt, vagy végre nem hajtott, de tervezett akciók (mint pl. a Seelöwe-terv) megvalósítására. A játék két nehézségi fokkal készült: alap- és haladó-változatban. További döntési lehetőségeket biztosítanak az Opcionális (kiegészítő) Szabályok.
Letöltés
Harc Európáért (A játékot tervezte és tesztelte: Vincze István és a Pancserek)
1939. szeptember 1-én Németország megtámadta Lengyelországot és ezzel kezdetét vette a II. Világháború. Ez a háború jelentős mértékben különbözött minden korábbitól: a harcokban résztvevők hatalmas számában, a hadműveletek gyorsaságában és kiterjedtségében, a páncélosok és repülőgépek soha nem látott mennyiségű alkalmazásában és a gazdasági erőforrások óriási mértékű igénybevételében. Játékunk a háború stratégiai szimulációja, amelyben jelentős szerepet kapnak a gazdasági döntések mellett a taktikai megfontolások is. A játékot 2-5 játékos játszhatja, akik a Tengelyhatalmaknak (Németország, Olaszország) és a Szövetségeseknek (Anglia, Franciaország, Szovjetunió és az USA) felelnek meg. Lejátszható a teljes európai és észak-afrikai hadjárat, illetve mint rövidebb játékok a háború egyes jelentős eseményei (a Sarlóvágás-hadművelet, a Barbarossa-terv, a Bagratyion és Overlord hadműveletek). A játék nem merev, a játékosoknak alkalmuk van a háború során meg nem történt, vagy végre nem hajtott, de tervezett akciók (mint pl. a Seelöwe-terv) megvalósítására. A játék két nehézségi fokkal készült: alap- és haladó-változatban. További döntési lehetőségeket biztosítanak az Opcionális (kiegészítő) Szabályok.
Letöltés
2012. július 29., vasárnap
Leteszteltük - Monopoly
Játék neve: Monopoly
Típus: Stratégiai
Játékosok száma: 2-6
Ajánlott korosztály: 8 éves kortól
Internetes ár: 6.000-8.000 Ft (Forrás: Árgép.hu)
Bevezetés
A Monopoly játéktörténetéről már korábban beszámoltam a blogban. Bevallom nekem ez az egyik kedvenc társasjátékom! Azokra a gimnazista éveimre emlékeztet, amikor még könnyen össze tudtunk szedni 6-8 embert csak arra, hogy egy hatalmasat társasozzunk. Persze akkor még nem volt internet... Rengeteg nevetés, csipkelődő megjegyzések és több órás szórakozás - ezt jelentette a Monopoly. Nálunk 2-3 alkalommal szerveztünk az osztálytársakkal közös versenyt. Emlékszem, hogy mindenki a rá jellemző személyiséget is belevitte a játékstílusába, és talán ez volt az, ami megfogott. A Monopoly a piaci világra építi szabályait, és hogy azt hűen tükrözze, nincs szabály arra, hogy a már megszerzett tulajdonokat mennyiért értékesíthetjük tovább. Többször előfordult, hogy a lányok valamilyen kedves nézéssel, szép szavakkal próbáltak előnyt kovácsolni maguknak, amire persze az éppen aktuális barát mindig megenyhült. Máskor Dávid - az osztály matekzsenije - hűvös kapitalistaként zsákmányolt ki mindenkit, és az utolsó fillérig kivéreztette ellenfeleit. Ha csak 100 Ft-od hiányzik, és nem tudod kifizetni, akkor is mindened az övé lesz! Ilyenkor jöttem én a képbe, a jóakaró, aki mindenkinek segített egy kis morzsával, és persze emiatt sosem tudtam győzni. De hát ez van, az üzleti élet kemény!
2012. július 26., csütörtök
Gazdálkodj okosan! - játéktörténet
A wikipediát alapvetően nem tartom hitelesnek, mosta azonban olyan játékleírásra akadtam, mely a megjelölt források elolvasása után szerintem megbízható és igényes. Bemásolom ide, mert szerintem nagyon érdekes:
"Előzmények
Magyarországon az 1940-es években már forgalmazták az amerikai eredetű Monopoly táblajáték helyi adaptációját, a Capitalyt. Ezt a játékot azonban „imperialista” szemlélete miatt 1952-ben tulajdonképpen betiltották, helyette egy hasonló megjelenésű, de teljesen eltérő koncepciójú táblajáték, a Teljesítsd a tervet! került forgalomba. E játék célja az életszínvonal növelése volt a játékosra bízott szocialista gazdaságban, de különösebb gazdálkodást nem igényelt.
"Előzmények
Magyarországon az 1940-es években már forgalmazták az amerikai eredetű Monopoly táblajáték helyi adaptációját, a Capitalyt. Ezt a játékot azonban „imperialista” szemlélete miatt 1952-ben tulajdonképpen betiltották, helyette egy hasonló megjelenésű, de teljesen eltérő koncepciójú táblajáték, a Teljesítsd a tervet! került forgalomba. E játék célja az életszínvonal növelése volt a játékosra bízott szocialista gazdaságban, de különösebb gazdálkodást nem igényelt.
2012. július 22., vasárnap
FRAG! - ingyen letölthető!
Amikor a számítógép világa megelevenedik...
FRAG (A játékot tervezte és szerkesztette: Steve Jackson, Magyar fordítás - Hosaka)
A FRAG! Egy számítógépes FPS játék computer nélkül, táblán játszva. A FRAG! A te játékod, ha úgy érzed, hogy az élet (munkahely, feleség gyerek, kocsi…stb.) az agyadra ment, nem bírod tovább, le kell valahol vezetned a feszültséget.
Letöltés
FRAG (A játékot tervezte és szerkesztette: Steve Jackson, Magyar fordítás - Hosaka)
A FRAG! Egy számítógépes FPS játék computer nélkül, táblán játszva. A FRAG! A te játékod, ha úgy érzed, hogy az élet (munkahely, feleség gyerek, kocsi…stb.) az agyadra ment, nem bírod tovább, le kell valahol vezetned a feszültséget.
Letöltés
2012. július 19., csütörtök
A Sakkról
Aki még nem játszott sakkot, még nem élte át a szín tiszta taktika élményét. Ez az általam ismert egyetlen olyan játék, ami egyszerű szabályokra épül, nincs benne szerepe a szerencsének, és elég sok variációra ad lehetőséget ahhoz, hogy izgalmas maradjon egy életen át. Egy kis kedvcsináló:
2012. július 15., vasárnap
Elveszett városok - ingyen letölthető!
És igen! Hosaka nyomán újabb magyarra lefordított játékkal ismerkedhetünk meg. Ez az
Elveszett városok (Reiner Knizia játéka, Magyar fordítás - Hosaka)
Ha kalandvágyó és merész ember vagy, akkor számos eltűnt város és elfeledett kincs vár még rád világszerte. Kutatás közben eljuthatsz a Himalája hegyei közé, a brazíliai őserdőkbe, áshatsz a perzselő szaharai homokban, ősi vulkánokat mászhatsz meg, vagy lemerülhetsz Neptun birodalmába, a tenger mélyére. Természetesen egy ember a korlátozott erőforrások miatt nem juthat el mindenhová, a játékosoknak választaniuk kell, melyik expedíciót kezdik el, és melyiket hagyják a rivális felfedezőnek. Bízva a sikerben megnövelheted a kalandra fordított összeget, azonban ezzel nagy kockázatot vállalsz… Ha a felfedezőút kudarcba fullad, sokat veszíthetsz! Az a játékos, aki megtalálja a tökéletes egyensúlyt, sikeres expedíciókat vezethet. Túl nagy befektetés nagyban csökkentheti az amúgy is szűkös erőforrásokat, mégsem vezet eredményre. Túl kevés támogatás pedig lehet, hogy sikerre vezet, de győzelemre semmiképpen!
Letöltés
Elveszett városok (Reiner Knizia játéka, Magyar fordítás - Hosaka)
Ha kalandvágyó és merész ember vagy, akkor számos eltűnt város és elfeledett kincs vár még rád világszerte. Kutatás közben eljuthatsz a Himalája hegyei közé, a brazíliai őserdőkbe, áshatsz a perzselő szaharai homokban, ősi vulkánokat mászhatsz meg, vagy lemerülhetsz Neptun birodalmába, a tenger mélyére. Természetesen egy ember a korlátozott erőforrások miatt nem juthat el mindenhová, a játékosoknak választaniuk kell, melyik expedíciót kezdik el, és melyiket hagyják a rivális felfedezőnek. Bízva a sikerben megnövelheted a kalandra fordított összeget, azonban ezzel nagy kockázatot vállalsz… Ha a felfedezőút kudarcba fullad, sokat veszíthetsz! Az a játékos, aki megtalálja a tökéletes egyensúlyt, sikeres expedíciókat vezethet. Túl nagy befektetés nagyban csökkentheti az amúgy is szűkös erőforrásokat, mégsem vezet eredményre. Túl kevés támogatás pedig lehet, hogy sikerre vezet, de győzelemre semmiképpen!
Letöltés
2012. július 12., csütörtök
A Monopoly története
"A Monopoly története elválaszthatatlan egy pennsylvaniai munkanélküli mérnök, Charles Darrow személyétől, aki 1933-ban szabadalmaztatta új játékát, és rövidesen többszörös multimilliomos lett “találmányából”. A játék eredete valójában az 1800-as évek végéig, a vagyongyűjtő játékok elterjedésének idejére nyúlik vissza. Igazság szerint a Monopoly meghökkentően hasonlít egy korábbi játékra, a “háziúr”-ra, amelyet Darrow előtt harminc évvel szabadalmaztatott bizonyos Elizabeth Magie. Bár Magie nem csapott kellő reklámot játéka körül, egyre szélesebb körben terjedt el házilag fabrikált kellékekkel, melyeket egymástól másoltak a barátok és ismerősök.
2012. július 9., hétfő
Játéktervezés - Pályázat!!!
Játéktervezők figyelem! A Bakonysárkányért Alapítvány újabb pályázatot hirdetett, úgyhogy itt a nagy lehetőség! Eresszétek el a fantáziátokat és a 6-os szám jegyében készítsetek valami érdekeset, valami újat! Az alábbiakban olvashatóak a részletek és a feltételek, viszont a Furfang.hu-n még több infót találtok róla.(A Meghívó a VI. Országos Ördöglakat Találkozóra linkre kell hozzá kattintani.) Én biztos, hogy még ma regisztrálok, úgyhogy a vetélytársakkal ott találkozunk! :) Ja, és nem csak beküldeni kell a játékot, gyertek is el. A képek alapján tavaly voltak már katonák (ösztönző a lányoknak) és riporterek is, egyre jobban kinövi magát ez a kis rendezvény.
"Pályázat
A Bakonysárkányért Alapítvány pályázatot hirdet logikai tárgyi játék készítésére a hatos szám jegyében.
A pályázaton bárki részt vehet: magánszemély, szakmai csoportok, stb. aki regisztrálja magát 2012.08.15.-ig. Az ingyenes regisztrációhoz név, település, e-mail cím és a beküldendő pályaművek számossága szükséges: szekely58@gmail.com
"Pályázat
A Bakonysárkányért Alapítvány pályázatot hirdet logikai tárgyi játék készítésére a hatos szám jegyében.
A pályázaton bárki részt vehet: magánszemély, szakmai csoportok, stb. aki regisztrálja magát 2012.08.15.-ig. Az ingyenes regisztrációhoz név, település, e-mail cím és a beküldendő pályaművek számossága szükséges: szekely58@gmail.com
2012. július 8., vasárnap
Egy kis motiváció - Rubik kocka
Íme a Rubik kocka története. Ajánlom mindenkinek, aki szereti a sikertörténeteket. Itt a blogban csak a számomra legérdekesebb részt emelném ki:
"Rubik Ernő eleinte a 2×2×2-es kockát szerette volna megalkotni, az első problémába akkor ütközött, amikor nem tudta, hogy hogyan lehetne úgy összeállítani ezt a kockát, hogy mind a három tengelye körül elforgatható legyen. Rubik először gumigyűrűkkel próbálta egymáshoz rögzíteni a kis kockákat, de ez így nem sikerült, mivel egy idő után a gumiszalagok elszakadtak, majd próbálkozott mágnesekkel is, de úgy meg könnyen szétesett a kocka, ezért a problémát úgy oldotta meg, hogy a kocka elemeket olyan alakúra faragta ki, hogy azok az alakjuknál fogva tartsák össze magukat. Később különböző színekkel jelölte meg az oldalakat, hogy jobban lássa, hogy hogyan mozognak egymáshoz képest. Rubik Ernő - saját bevallása szerint - csak a végleges konstrukciós és formai kidolgozás után ismerte fel, hogy a kocka nemcsak a térbeli mozgások szemléltetésére alkalmas (mivel ezért alkotta meg), de jó játék és így értékesíthető is. A kocka színezésre Rubik Ernő külön gondot fordított; ezért a kocka szabványos színezése olyan, hogy két-két átellenes (párhuzamos) oldal színei a sárga komponensben különböznek; tehát így lesz a fehérből a vele átellenes sárga, a pirosból a narancssárga, a kékből a zöld. És a legfőbb dolog, amiért a kocka ekkora siker lett az az; hogy 3 dimenziós és, hogy akárhogy is mozgatjuk a játék egy darabban marad."
Carthagena - ingyen letölthető
Újabb játékok kerültek fel az ingyen letölthető társasok közé. Egy kis előzetes az egyikből:
Carthagena (Magyar fordítás - Hosaka)
Minden játékos egy, hat főből álló kalózcsapatot irányít. A feladat, hogy a játékos kalózai minél hamarabb eljussanak a börtönt és a kikötőt összekötő tekervényes föld alatti katakomba rendszeren keresztül a tengeren várakozó hajóhoz. Abban a pillanatban, amikor egy játékos mind a hat kalóza elérte a hajót, az vitorlát bont és kifut a nyílt tengerre. Ekkor a játék véget ér.
Letöltés
Carthagena (Magyar fordítás - Hosaka)
Minden játékos egy, hat főből álló kalózcsapatot irányít. A feladat, hogy a játékos kalózai minél hamarabb eljussanak a börtönt és a kikötőt összekötő tekervényes föld alatti katakomba rendszeren keresztül a tengeren várakozó hajóhoz. Abban a pillanatban, amikor egy játékos mind a hat kalóza elérte a hajót, az vitorlát bont és kifut a nyílt tengerre. Ekkor a játék véget ér.
Letöltés
2012. július 4., szerda
Hosaka Boardgame Site
Találtam egy nagyon érdekes honlapot: Hosaka Boardgame Site. Sok érdekes és nyomtatható játékot találtam itt, melyek többsége külföldi társasok fordítása. Rövidesen tervezem, hogy ezeket is feltöltöm a blogra, mivel a honlap maga kissé körülményesnek tűnik, illetve jó régen frissítették, így bármikor törölhetik.... Ennek ellenére azt kell mondjam, Hosaka hatalmas szívességet tett a fordításokkal! Kár, hogy a saját játékaim menüpont alatt nincs semmi letölthető...
2012. július 2., hétfő
Ingyen letölthető társasjátékok egy helyen
Végre egyetlen aloldal segítségével letölthetővé váltak az oldalra felkerült társasok. Így könnyebb a keresés és a letöltés is. Jó játékot mindenkinek!
2012. július 1., vasárnap
Pentaxa - az első saját feltöltés
És igen, végre felkerült a blogra az első saját szerzemény is! A Pentaxa volt az a játék, amelyik az V. Országos Ördöglakat Találkozón díjat nyert, és most úgy döntöttem, hogy ingyenesen elérhetővé teszem (csak nyomtatni kell). Az alábbi linkek segítségével letölthető a játék:
Pentaxa és a feladványok
Játékszabály
A Pentaxa lényege nagyon egyszerű: a szabályos ötszögeket a játékszabályban látható zárt alakzatban kell elhelyezni úgy, hogy a szomszédos lapkák érintkező élei azonos színűek legyenek. A feladatot egyre bonyolultabb feladványok is nehezítik, úgyhogy nem lesz egyszerű a dolgunk. A játékot akár többen is játszhatjuk időre, úgyhogy akár az egész család számára jó szórakozás!
Pentaxa és a feladványok
Játékszabály
2012. június 23., szombat
Kocka Burger - Ingyen letölthető!
Csetneki Sándor talán eddigi legérdekesebb játékát osztom ma meg. Bár még ki kell próbálnom játék közben is, mert a szabályok első olvasatra kicsit kuszák, a játéktábla és az ötlet alapján mindenképpen izgalmasnak tűnik. A Kocka Burger kicsit olyan, mintha egy online játékot hoztak volna át materiális szintre. Letöltés a képre kattintva:
2012. június 21., csütörtök
II. hely - oklevél
Már sokszor meséltem róla, aztán arra gondoltam, hogy talán el sem hiszi senki. Úgyhogy most itt van, aki pedig kételkedett, az mélységesen szégyellje magát! :)
Persze amilyen bolond vagyok, én sem hittem el, hogy ez megtörténhet, úgyhogy a díjátadón ott sem voltam... Azt hittem úgysem nyerek...
2012. június 19., kedd
Második projekt - TAXI
Végre sikerült! Megjelent a második projekt is a creativeselector.hu-n! A lehetőségéért külön köszönet jár az oldal szerkesztőinek, mert tényleg komoly tanácsadást nyújtottak, sok ötletet kaptam tőlük, nem hagytak egyedül.
A Taxi nevű társasjáték egy izgalmas stratégiai játék, melyből igyekeztem kizárni a szerencsét. Persze ezt is dobókockával kell játszani, ennek ellenére az állandóan változó pálya, az ellenfelek mozgása és a sok taktikai lehetőség kioltja a szerencsefaktort. Krisz barátom mondta korábban, hogy a mai társasjátékok azért nem vehetik fel a versenyt a számítógépesekkel, mert képtelenek a körülmények állandó változtatására, a dinamizmusra, ami izgalomban tartja a játékosokat. Erre szeretnék most rácáfolni, és bár még kicsit várni kell a megjelenésre és a végleges dizájnra - persze hogy mennyit, az csakis tőletek függ -, annyit ígérhetek, hogy aki megveszi majd, nem fog unatkozni! ;-)
A játékhoz egyébként egy videó is készült, amiért külön köszönet illeti Oslacrimale-t! Kicsit egyszerű, kicsit paintes, de a miénk és szeretjük! :) A videót érdemes nagyobban a youtube-on megtekinteni, mivel a szövegnek is lényeges szerepe van.
2012. június 17., vasárnap
Első támogatás és fejlesztési elképzelések
Megérkezett az első felajánlás a kezdheted.hu oldalra feltett Bárka elnevezésű projekthez. Ezúton is köszönöm a felajánlónak, mert mindjárt 3%-ra emelkedett a támogatottság, ami nagyon nagy lépés. Bár még sokat kell összegyűjteni ahhoz, hogy teljesüljön a terv, máris bizakodóbb vagyok! :) Olyannyira, hogy a játék továbbfejlesztését is tervezem. Eddig összesen 3 féle állattal lehetett játszani, amelyek kezdeti mennyisége adott volt. Viszont úgy gondolom, hogy sokkal izgalmasabb, ha a játékos maga választja ki, milyen állatokkal indul, és ezek mind más-más lépéslehetőségekkel bírnak. Pl. az elefánt most félre tudja tolni a többieket, de lassabban halad. A ragadozók visszaküldik a kezdőkörbe az ellenfelek bizonyos állatait. Mindez sokkal izgalmasabbá és érdekesebbé teszi majd a játékot, és ami még fontosabb, megemelkedik majd a stratégia szerepe!
2012. június 12., kedd
Megjelent az első projekt!
Nagy örömömre szolgál, hogy bemutathatom az első közösségi finanszírozással tervezett projektemet, az A Bárka című társasjátékot. Arra kérek mindenkit, hogy ha tudja támogassa (a legkisebb összeg is számít), vagy ha ez nem áll módjában, esetleg nem akarja, akkor csak egyszerűen ossza meg másokkal, hogy minél előbb megvalósulhasson az álmom! :) A képre kattintva lehet a projektet elérni.
2012. június 9., szombat
Ingyen társas - Gazdálkodj okosan!
Múlt héten már bemutatásra került Csetneki Sándor egyik játéka a Kinizsi Százas. Ma ismét az ő egyik játékával jelentkezünk, ez pedig a jól ismert Gazdálkodj okosan! felturbózott változata (letöltés a képre kattintva).
És hogy mit jelent a felturbózás? Nos a játék során folyamatosan tanulhatunk, aminek köszönhetően növekszik a fizetés is. Az egyes berendezési tárgyakat nem csak megvenni lehet, de licitálhatunk is rá. Bizonyos pénzért tudunk vonat és repülőjegyet vásárolni, amiket új dobásra használhatunk fel. Ezekkel az új szabályokkal sikerült egy kis stratégiai elemet vinni az amúgy dobókockás szerencsejátékba. :) Jó szórakozást mindenkinek.
2012. június 5., kedd
Kezdheted.hu és creativeselector.hu
Mint már említettem, most a közösségi finanszírozást próbálgatom (természetesen mindegyik oldalon más és más projekttel indulok). Az indulj.be egyelőre nem indult be (mondjuk a 7 napból még van idejük), viszont beregisztráltam a kezdheted.hu és creativeselector.hu oldalakra. Egyelőre mindkettő nagyon ígéretesnek tűnik. A kezdheted.hu mindjárt az első munkanap felvette velem a kapcsolatot és adtak tanácsokat, küldött javaslatot az ügyintéző. Most úgy érzem, hogy itt van a legrövidebb időn belül esély arra, hogy a projekt megjelenjen az oldalon. A creativeselector.hu viszont azzal nyerte el a tetszésemet, hogy akkor is odaadják az összegyűjtött pénzt, ha nem éri el a kért összeget, csak akkor nagyobb a jutalékuk. Bár az összefüggést nem értem, mégis itt van a legnagyobb esély a forráshoz való hozzájutásra.
2012. június 2., szombat
Indulj.be! - közösségi projektfinanszírozás
Az alábbiakban egy olyan törekvést mutatok be, mely hozzájárul a tőkeszegény, de kreatív gondolkodású emberek projektötleteinek megvalósításához. Külföldön is egyre népszerűbb, így a hazai interneten is megjelent az úgynevezett Crowdfunding - közösségi projektfinanszírozás. A dolog lényege, hogy ha van egy jó ötleted, amit szeretnél megvalósítani, de nincs rá pénzed, akkor töltsd fel az internetre, írj hozzá megnyerő kampányszöveget, egészítsd ki videóval, képekkel, és vegyél rá másokat, hogy adjanak hozzá pénzt. Kicsit úgy is fogalmazhatnánk, hogy a projektgazdák összekalapozzák az induláshoz szükséges pénzt. És miért jó ez azoknak, akik pénzt küldenek? A projektgazdák különböző szolgáltatásokat kínálnak azért cserébe, hogy segítenek nekik megvalósítani az ötletet. Kevesebb pénzért kisebb értékű szolgáltatás (kitűző, köszönőlevél), míg nagyobb összegekért akár ingyen dedikált példány is ütheti a markunkat.
Említettem, hogy külföldön már nagy keletje van a dolognak. Nos az indexen találtam én is azt a figyelemfelkeltő cikket, mely alapján elkezdtem nyomozni a rendszer után. A cikk IDE kattintva olvasható. Hadd idézzek belőle:
"Aztán valamikor idén tavasszal egyszer csak berobbant az egész, és az őrület azóta is tart: a felhasználók szó szerint napok alatt lapátolnak össze százezer és millió dolláros nagyságrendű összegeket a legkülönfélébb geekprojektekre. Kultikus retró-videójáték folytatása, 3 millió. Otthon összerakható, olcsó 3D printer, 800 ezer. Vicces képregénysorozat újrakiadása, 1,2 millió. Menő-hitech karóra, 10,2 millió. Mindezt nagyrészt 20-30 dolláros mikroadományokból. Mi történt? Kitört a világon az általános jóindulatjárvány? Feleslegessé válnak a kiadók és óriáscégek, elég ha kitesszük a kalapot a netre a felhasználóink elé?"
2012. június 1., péntek
A CE jelölés általános folyamata
A minap felhívtam a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalát, hogy megkérdezzem, mégis mi az útja egy játék forgalomba hozatalának. Nos, a választ megkaptam, fogalmuk sincs, ők csak elvédenek dolgokat, amiket tőlük kérnek. Mondom jó rendben, akkor csak annyit mondjon meg, honnan lehet megtudni, hogy mégis milyen engedélyek kellenének egy játék forgalomba hozataléhoz. A válasz egyszerű volt, fogalmuk sincs. Oké, de honnan lehetne ezt megtudni vajon - kérdem én. Nem tudják. Szóval sokra nem mentem vele, illetve valami tanácsot mégis kaptam azért. Az ügyintéző már annyira nem bírta a kérdezősködéseimet, hogy azt mondta, nézzek meg egy játékot, ami hasonlít az enyémhez, hogy milyen jelölések vannak rajta.... Zseniális! Hogy ez nekem miért nem jutott eszembe?! Ma reggel meg is néztem egyet, és két jelölés van rajta. Az egyik a "MERT által bevizsgált termék", a másik a CE jelölés. Ez utóbbiról találtam egy nagyon jó oldalt, ahol leírják a CE jelölés megszerzésének útját és a jogszabályi hivatkozásokat. Végre egy kiinduló pont! Talán Karácsonyra már a boltokban lehet az első játék! Az oldal linkje itt található: http://ce-jeloles.hu/ce_jeloles/home.html
2012. május 27., vasárnap
Creative Commons
Érdekes dologra találtam a minap a neten. A Creative Commons jelszava : Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! - A lényeg, hogy a Creative Commons joga alatt álló művet szabadon másolhatod, terjesztheted, bemutathatod és előadhatod az alábbi feltételekkel:
Nevezd meg! — A szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetned a műhöz kapcsolódó információkat (pl. a szerző nevét vagy álnevét, a Mű címét).
Ne add el! — Ezt a művet nem használhatod fel kereskedelmi célokra.
Ne változtasd! — Ezt a művet nem módosíthatod és nem készíthetsz belőle átdolgozást, származékos művet.
A részletes leírás itt tölthető le, míg a kód beillesztését az alábbi linken keresztül segítik: link. Ha beillesztetted, az alábbiak egyikét kell látnod a honlapon:
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.
Nevezd meg! — A szerző vagy a jogosult által meghatározott módon fel kell tüntetned a műhöz kapcsolódó információkat (pl. a szerző nevét vagy álnevét, a Mű címét).
Ne add el! — Ezt a művet nem használhatod fel kereskedelmi célokra.
Ne változtasd! — Ezt a művet nem módosíthatod és nem készíthetsz belőle átdolgozást, származékos művet.
A részletes leírás itt tölthető le, míg a kód beillesztését az alábbi linken keresztül segítik: link. Ha beillesztetted, az alábbiak egyikét kell látnod a honlapon:
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.
Játéktesztelőket keresünk!
A közeljövőben elkészülő játékainkhoz játéktesztelőket keresünk! Jelenkezz, ha kedvet érzel arra, hogy még fejlesztés alatt lévő játékokat elsőként próbálj ki és véleményt formálj róluk. Korhatár, vagy egyéb korlátozás nincs, viszont olyan felnőttek és gyerekek leveleit várjuk, akik tényleg kedvet éreznek teszteléshez (azaz nem csak egyszer játszanának a prototípussal), és akik utána szívesen mondanak őszinte (!) véleményt a tapasztalataikról. Amennyiben a kipróbált játékot sikerül piacra dobni, úgy egy teljesen ingyenes, névre szóló példányt biztosítunk az első sorozatból, illetve hozzájárulásod esetén a neved ott szerepel majd a játéktesztelők névsorán, így mindenki láthatja majd, hogy te is hozzájárultál a sikerhez!
Mindezek mellett fenntartjuk a jogot, hogy a jelentkezők között különböző szempontok szerint válogassunk, mivel elsősorban a játék célcsoportját kívánjuk felmérni. Ha kedvet érzel te is, akkor kérlek, hogy az alábbi adatokat írd meg a bohl.attila@gmail.com címre:
Teljes neved:
Életkorod:
Város, ahol laksz:
E-mail elérhetőséged:
Telefonos elérhetőséged:
Szívesen tesztelnél logikai játékokat? - igen/nem
Szívesen tesztelnél nem logikai játékokat? - igen/nem
Szívesen játszol egyszemélyes játékokkal? - igen/nem
Szívesen kipróbálnád a többszemélyes társasjátékokat? - igen/nem
A játékok prototípusát házhoz visszük egy kérdőívvel együtt, majd egy előre leegyeztetett időpontban újra elmegyünk érte. Ekkor elhozzuk a játékot, és a már kitöltött kérdőívet, illetve ha személyes véleményed/ötleted is van, akkor szóban is elmondhatod.
Várjuk jelentkezésedet!
Üdvözlettel: A játéktervezők csapata
2012. május 26., szombat
Ingyen letölthető társasjátékok
Mivel mostanság minden olyan drága, sokszor meggondoljuk, hogy mennyit költsünk játékokra. Az a gondolat jutott eszembe, hogy néhány játékot mi is felteszünk majd ingyen, amiket csak letölteni és nyomtatni kell. Bár több ilyen ötlet is van a tarsolyban, még 1-2 napot várni kell valószínűleg, mire az első ide felkerül. Ennek technikai okai vannak, nem ragozom... Hogy addig se távozzon senki üres kézzel, rákerestem a neten, hogy vannak-e már ilyen jellegű kezdeményezések. És láss csodát, vannak! Íme mindjárt az első, mely a Kinizsi Százas nevet kapta, és a képre kattintva tölthető le:
A játék igényes külsővel rendelkezik, és bár én annyira nem szeretem a dobókockás játékokat a túl nagy szerencsefaktor miatt, a játék készítője Csetneki Sándor igyekezett minden kihozni a normál lépegetős társasból. Mindjárt az elején stratégiai döntést kell hoznunk, mivel dönthetünk úgy is, hogy hátrafelé indulunk el gyűjtögetni, és bár így időt vesztünk, később még javunkra válhat a döntés. Érdekesnek tűnik, úgyhogy ha bárki kipróbálta, nyugodtan írja meg ide a véleményét!
2012. május 21., hétfő
M.C.
Íme az M.C., amivel a játékpályázaton a 10-be jutottunk. Az egyik kép a játék közben állapotot mutatja, míg a másik a teljes készletről egy fotó. A jelenlegi helyzet az, hogy a jelentős átalakításokat tervezünk mind a működés, mind a dizájnt illetően. Bízom benne, hogy a végleges verzió még idén készen lesz.
Elmaradt tárgyalás
Amíg főállás mellett próbálja az ember elindítani saját vállalkozását, addig gyakran ütközhetnek az egyes időpontok. Ugyan szerencsém van, mert sokszor kapok kimenőt, ma mégis miattam maradt el a tárgyalásunk az egyik szponzorjelölttel, mert olyan munka érkezett, amit nem lehet elhalasztani. Persze elsőre tragédiaként éltem meg, aztán a kolléga rávilágított, hogy van ilyen, bárkinek közbe jöhet valami. És milyen igaz! Bár nyilvánvaló, hogy a szponzorra nekünk nagyobb szükségünk van, mint neki ránk, mégsem szabad ezt éreztetni vele. Arra jutottam, meg kell próbálni elérni , hogy egyenrangúként bánjon velünk, mert akkor komolyabban vesz, és több mindent érhetünk el.
Globális Kocka
A globális kocka prototípusa. |
A "Globális Kocka" játék tervezési alapelvei a mesekocka nevű óvodai gyerekjátékra és Aata (alias szmöre) agyában eleve eltárolt gondolatokra, valamint kitartó kérdésfeltevéseimre vezethetők vissza :)
Ha látni szeretnéd a játék lényegét, bemutatjuk dióhéjban (1:36 perc alatt), csak kattints rá az alábbi Global Cube feliratra!
Global Cube
2012. május 20., vasárnap
A nyertesek
Mint már említettem, a MOME 1359 cm³ - Agyalj rajta! című, hiánypótló játéktervezési pályázatán indult be az együttműködésünk. Bár nem nyertünk, sokat lehet tanulni a győztes játékok sikeréből is. Az alábbiakban megosztok két cikket, melyek a végeredményt hivatottak közzé tenni (eléréshez katt a képekre):
Kicsit szomorkodunk, kicsit irigykedünk, de azért gratulálunk a győzteseknek! A következő versenyen újra találkozunk! ;-)
Kicsit szomorkodunk, kicsit irigykedünk, de azért gratulálunk a győzteseknek! A következő versenyen újra találkozunk! ;-)
Egy kis előzmény
A dolog úgy kezdődött, hogy a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kreatív játéktervezési pályázatot hirdetett 1359 cm³ - Agyalj rajta! címmel, melyen úgy véltem, hogy elindulhatnék. Mivel a műszaki véna hiányzott a megvalósításhoz, így kiírtam egy casting-ot tervezők részére, melyre összesen 1 azaz 1 jelentkező volt, iStván személyében. A szűk választási lehetőség szerencsére nem ment a minőség rovására, és a végén 1 helyett 2 játékot adtunk be a versenyre, melyből az egyik a legjobbak közé is bejutott. Végül nem mi nyertük meg a versenyt, a kitűzött célunkat elértük, ráadásul lassan másokat is érdekelni kezdett a törekvésünk. Bár még nagyon az út elején vagyunk, abban én már biztos vagyok, hogy ennek csakis valami jó lehet a vége!
A blog célja többrétű. Egyrészt szeretnénk megosztani a célhoz vezető egyes lépések részleteit, hogy ezzel másokat is inspiráljunk játékok tervezésére, és megmutassuk, hogy kellő elszántsággal bármi elérhető. Másrészt szeretnénk egy közösséget kialakítani magunk körül akik hasonló érdeklődéssel bírnak, s akár egymást segítve tudnánk előre haladni.
Bízom benne, hogy mindez nagyon hamar sikerül!
Bárki, aki hasonló huncutságba kezd, mint mi, javasolt utánajárni egyes írott és íratlan szabályoknak, mint pl. ez ITT.
A blog célja többrétű. Egyrészt szeretnénk megosztani a célhoz vezető egyes lépések részleteit, hogy ezzel másokat is inspiráljunk játékok tervezésére, és megmutassuk, hogy kellő elszántsággal bármi elérhető. Másrészt szeretnénk egy közösséget kialakítani magunk körül akik hasonló érdeklődéssel bírnak, s akár egymást segítve tudnánk előre haladni.
Bízom benne, hogy mindez nagyon hamar sikerül!
Bárki, aki hasonló huncutságba kezd, mint mi, javasolt utánajárni egyes írott és íratlan szabályoknak, mint pl. ez ITT.
Hely:
Pécs, Magyarország
Első (szabad) lépések.
Egy olyan közösségi helynek képzelem el a blogot, amely összetartja a "szabályszerűen" játszani akaró és tudó embereket, ötletelőket, fejlesztőket (kicsit és nagyot). Emellett nyitott könyv a forgalmazók felé (is).
Lássuk a folytatást.
Lássuk a folytatást.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)